Skip to main content

Melinda's books

I Am Watching You
The Maid
Hopeless
It Ends with Us
Unmissing
The All New Ball Book Of Canning And Preserving: Over 200 of the Best Canned, Jammed, Pickled, and Preserved Recipes
Ball Complete Book of Home Preserving
Jurassic World: The Official Cookbook
Halo: The Official Cookbook
Ugly Love
Verity
Where the Crawdads Sing
The Moonlight Child
Becky: The Heartbreaking Story of Becky Watts by Her Father Darren Galsworthy
Freed
Drowning in Stars
Behind Her Eyes
The Girl in the White Van
Regretting You
Defending Jacob


Melinda Haiden's favorite books »

Featured

Protein Chocolate Chip & Blueberry Bagels

These are soooooo good! My kids ask me to make these ALL the time. Esp my picky eater, she loves them!! Def can add whatever you want to them, or as toppings. I love mine with either plain or strawberry cream cheese. Yum! I know what I am making this week! No judging, our microwave broke and we decided to order new appliances, these were just old and needed to go, had them for 8 years. I LOVE our new appliances!  Funny story content: I was making mini corndogs and the stupid muffins would not stop crumbling! I was pissed and kinda sorta hit the pan on the side of our counter until it dented! oops.  My son, the one speaking, loves throwing that in my face. 😀  You Will Need: 2 Cups Flour 1 tsp Salt 2 tsp Baking Powder 1 tsp Cinnamon 1 Cup Greek Whole Milk Vanilla Yogurt 2 tbsp Honey  Chocolate Chips/Blueberries (I used frozen wild ones, thawed) Melted Butter, brushed on top before cooking. Cook 400 degrees for 10-15 mins or until golden brown. 

Spanish Rice

With the prices of food increasing a lot lately, I keep getting messages about budget friendly meals for those who cannot afford a lot. Well, I make this meal all the time! Normally, I make it with 3 lbs of beef, and 4 cups rice.. but I have recently learned how to cut back. Let's break down how much this will cost you if you follow it like I did with the grass fed beef, which I recommend you do, since this is a cheap meal anyways. This made 6 servings, adding more rice than beef is what keeps the cost down. We have plenty of leftovers for lunch tomorrow. When I cook, I make sure that we have enough for tomorrow as that is lunch and no one gets a say lol. If we do not have enough, I will make something else or the kids get to pick something else (sometimes I have organic lunchables- simple truth brand on stock for those days). I will not count the cheese since not everyone likes or wants cheese on it. I usually pair this meal with peas but I did not feel like it tonight since I am clearly not feeling well. 
Beef: $7.99 (1 lb- I normally get the 3 pk for $18.99 then dollar off like I had today making it $17.99)
Rice: $4.99 (for 32 oz. Used 2 cups or 16 oz half the bag) $2.50-2 cups
Tomato Sauce: $1.00
Taco Sauce: $1.00 (I had half each jar so I will count it as 1)
Total: $12.49/6 $2.08 a bowl
Can you get fast food at that price? Nope! So, just take the time out, make a meal on a budget and enjoy. I promise your kids will ask for this over and over again (mine do!). Typically, I stuff this into bell peppers (just boil the pepper after gutting the seeds out, then stuff and bake at 350 for 10 minutes. It is the BEST ever, I actually forgot I had peppers or I would have stuffed some! oops, I will stuff some tomorrow with the leftovers. This will make 6 good sized stuffed peppers as well and peppers are only $0.89 each right now so does not add much more to the total). 

Comments

Popular Posts

Print Friendly and PDF